Bij Stal fan Bokkum in Nes is gisternacht een van eerste veulens van het nieuwe jaar geboren: een merrietje van de in 2020 goedgekeurde Dedmer 519 AAA. Het is de allereerste nakomeling van de vorig jaar goedgekeurde Alwin 469-zoon.
De jongedame kon op de zachte nieuwjaarsdag meteen even kennismaken met de buitenwereld en de benen strekken. En dat deed ze al als een pro! ‘Ze laat nu al een geweldige draf zien’, is Bauke de Boer van Stal fan Bokkum trots. ‘Het is een sjiek veulen met heel sterk achterbeen, echt een tuigtypisch veulen. Dat zie ik graag, een paard dat zich showt.’
‘Binnen een kwartier stond ze’
De bevalling van het veulen verliep voorbeeldig. ‘Het is een sterk beestje, ze stond binnen een kwartier al achter de merrie’, aldus De Boer, die vorig jaar de onderscheiding Fokker van het Jaar 2020 in ontvangst mocht nemen uit handen van – toen – KFPS-voorzitter Detlef Elling.
Dedmer 519
Moeder van de nieuwe boreling is de merrie Hilde fan Bokkum Ster Sport AA (Tjalf 443). De Boer koos voor Dedmer 519 omdat de hengst ook uit stam 110 komt waar ook zijn eigen geweldige merrielijn uit afkomstig is, een lijn met veel nakomelingen die presteren in de dressuur- én tuigsport. En met name aan dat laatste hecht De Boer dus veel waarde.
‘Het is jammer dat het tuigen wat naar de achtergrond verdwijnt in de huidige fokkerij. Een paard dat zich in draf zo showt, kan in alle takken van sport goed uit de voeten’, is hij van mening. ‘Ik dacht sport x sport, ook al is het iets inteelt, dat moet goed komen! Daarnaast zijn Dedmer 519 en Hilde allebei super werkwillige paarden, en dat ‘willen werken’ is nodig voor een sportpaard.’
Nog acht te gaan
Het Dedmer 519-veulen is niet het enige veulen dat in Nes ter wereld zal komen dit jaar. De Boer heeft nóg acht merries hoogdrachtig; vijf daarvan zijn Friese paarden. Als alles goed gaat volgen nog veulens van Jehannes 484 (twee keer), Ulbe 506 (twee keer) en Markus 491.
Extra speciaal
‘Het is uiteraard altijd opletten als een geboorte zich aandient. Ik heb met alle lammeren, kalveren en veulens die hier geboren worden wel zoveel ervaring, dat het eigenlijk altijd goed gaat. Even afkloppen hè …’, lacht de fokker. ‘Vorig jaar hadden we een kruinligging, en die bevalling liep gelukkig ook goed af; ik hoef er eigenlijk nooit een dierenarts bij te halen. Al het nieuwe spul dat geboren wordt is bijzonder, maar zo’n veulentje, dat is toch wel extra speciaal!’
Foto’s: Stal fan Bokkum